Michał Piekut
Michał Piekut
MJP MJP
296
BLOG

O wojnie. Cz. 2. Potworności wojny, oraz potworności będące następstwem zaniecha

MJP MJP Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

O wojnie. Cz. 2

Potworności wojny, oraz potworności będące następstwem zaniechania wojny.

Prawo naturalne tworzy pewne nieprzekraczalne granice, ramy poza które nie można wychodzić. Wewnątrz tych ram powinno się działać tak, aby było jak najmniej zła i jak najwięcej dobra.

Wojna (rozumiana jako stan) jest  pełna okropieństw, tragedii i potworności. Na wojnie matki tracą swoich synów, kobiety tracą swoich mężów, dzieci swoich ojców, dziewczęta swoich ukochanych, niektórzy zostają kalekami na całe życie. Jeśli któraś ze stron bierze sobie za cel ludność cywilną (co jest niedopuszczalne), to dochodzą do naszej wyliczanki martwe dzieci i rzesze sierot, oraz gigantyczne straty materialne (Strata owoców pracy całego swojego życia - dom, firma). A jeśli któraś ze stron nie potrafi (lub nie chce) utrzymać dyscypliny wśród swoich żołnierzy, to dochodzą masowe gwałty i grabieże. Jak się to czyta to jest to są to tylko słowa, literki. Jeśli chcecie coś poczuć to musicie posłuchać staruszki, która ze łzami w oczach opowiada o tym jak straciła na wojnie ukochanego i resztę życia spędziła na wspominaniu go, albo o rodzinie, która straciła ojca, przez co matka musiała ciężko pracować żeby wyżywić rodzinę, a dzieci do końca swego życia miały traumę spowodowaną stratą ojca.

Zaniechanie wojny w imię pokoju może przynieść dużo więcej zła, niż pozwoli go uniknąć. Poddanie się niesprawiedliwej agresji, pozostawienie ludności jakiegoś państwa na pastwę zbrodniarzy, oraz pozwolenie złym na rośnięcie w siłę w imię pokoju, kiedy występują wystarczające warunki do prowadzenia sprawiedliwej wojny i wyeliminowania ich, jest złe, głupie i haniebne. To jak bezczynne przyglądanie się bandycie katującemu twojego sąsiada.

Wiele wojen jest prowadzonych o niepodległość dla niepodległości, „wielkość mojego kraju”, albo władzę tylko dla własnych korzyści. W ciągu samego XX wieku miało miejsce około 180 konfliktów zbrojnych.

(niepodległość) Algierska wojna o niepodległość – 1954 – 1962. Wojna o niepodległą  Algierię, ” Algierię dla algierczyków”, jak to ujął współzałożyciel Frontu Wyzwolenia Narodowego Ahmed Ben Bella . Po ośmiu latach wojny, podczas której dokonywano takich okropności, że czytanie o nich może zagrozić zdrowiu psychicznemu co wrażliwszych czytelników, udało się utworzyć państwo, z bandą gangsterów u władzy i zrujnowanym krajem, ale za to niepodległe.

(Żeby zwiększyć siłę i bogactwo swojego państwa)  Druga wojna burska 1899-1902. W Transwalu i Oranii zostały odkryte bogate pokłady złota i diamentów. Imperium brytyjskie chciało zawładnąć tymi bogactwami. Armia brytyjska, nie mogła sobie poradzić z partyzantką Burów, więc zaczęto tworzyć obozy koncentracyjne, w których umieszczano burską ludność cywilną. W wyniku niedożywienia, złych warunków sanitarnych oraz chorób zmarło tam trzydzieści tysięcy kobiet i dzieci. Przynajmniej Brytyjscy patrioci mogli się cieszyć, bo ich państwo stało się bogatsze i potężniejsze.

(nacjonalizm i zły imperializm) Pierwsza wojna światowa – na nią potrzebny jest oddzielny duży tekst.

(„Wielkość” dla „wielkości”) Wojna paragwajska 1864-1870. Przywódca Paragwaju  Francisco Solano López, pragnął stworzenia Wielkiego Paragwaju. Wypowiedział wojnę Brazylii, Argentynie, a potem doszedł do tego jeszcze Urugwaj. Paragwaj przegrał, a w wyniku wojny  ponad 50% mieszkańców Paragwaju zostało pozbawionych życia, w tym 90% męskiej populacji. López pragnął wielkości swojej ojczyzny, zamiast tego doprowadził do jej kompletnej dewastacji. Do dziś jest uznawany za największego bohatera narodowego Paragwaju, a 1 marca obchodzony jest tam dzień bohatera na jego cześć.

Przypadki kiedy dobrze, że zdecydowano się na wojnę, zamiast poddać się w imię pokoju, to np. Wojna zimowa 1939-1940, oraz wojna Polsko-bolszewicka 19191921, dzięki którym udało się uchronić Finlandię i Polskę (na pewien czas) przed zbrodniczymi sowieckimi rządami.

Pomiędzy 1933, a 1938 należało wywołać wojnę z trzecią Rzeszą. Wszystkie źródła z jakimi się spotkałem jednogłośnie mówią, że gdyby Francuzi zareagowali na remilitaryzację Nadrenii, to Niemcy uciekliby z podkulonymi ogonami, a gdyby przy próbie aneksji Sudetów, wybuchła wojna z państwami zachodnimi, to generalicja sama obaliłaby Hitlera (Dominowało przekonanie, że jeśli wybuchnie wojna z państwami zachodnimi, to Niemcy tą wojnę znowu przegrają, a armia francuska, była ówcześnie uważana za najpotężniejszą na świecie). Dopiero po przejęciu dużych ilości uzbrojenia, oraz rozbudowanego czechosłowackiego przemysłu zbrojeniowego, trzecia Rzesza miała dość uzbrojenia i pewności siebie, żeby przystąpić do wojny. Nazistowskie państwo było zbrodnicze, co już samo w sobie jest wystarczającym pretekstem do wojny. Ponadto łamało postawienia traktatu wersalskiego, więc pretekstów było więcej niż potrzeba. Naziści nie popełnili jeszcze w tym okresie większości swoich zbrodni, (Endlösung rozpoczął się dopiero w 1941r.) ale popełnili ich wystarczająco dużo:

Noc długich noży - przeprowadzona w nocy z 29 na 30 czerwca 1934 akcja schwytania i wymordowania przeciwników Adolfa Hitlera

Ustawy norymberskie– ustawy rasowe uchwalone przez niemiecki Reichstag 15 września 1935 roku Na mocy tych dokumentów Żydów można było pozbawić obywatelstwa Rzeszy, ochrony prawnej i własności. Nie mogli również pełnić służby w urzędach państwowych ani w wojsku. Zakazano im również wywieszać flagę państwową. Wedle ustawy o ochronie krwi zabraniano zawierania małżeństw między „Aryjczykami” i „nie-Aryjczykami”, zezwalano rozwiązywać już zawarte małżeństwa tego typu, zaś stosunki intymne między nimi podlegały karze (zhańbienie rasy – Rassenschande).

Przymusowa sterylizacja -Początkowo osoby upośledzone lub kalekie podlegały w III Rzeszy (a także w kilku innych krajach) przymusowej sterylizacji. Regulował to akt prawny z 14 lipca 1933 (Gesetz über die Verhütung erbkranken Nachwuchses) oraz późniejsze, na mocy których wysterylizowano przymusowo ok. 400 tys. obywateli III Rzeszy (początkowo tylko dzieci, później także dorosłych).

Wywołanie tej wojny, byłoby aktem miłosierdzia. Większość obywateli 3 Rzeszy popierała te niesprawiedliwe rządy, dlatego nie należy przejmować się opinią większości, czy „wolą narodu”. Parafrazując pewną niesławną wypowiedz: Przynosimy wam sprawiedliwość i wolność, wszystko jedno czy tego chcecie czy nie.

Premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain, a później także rząd francuski premiera Édouarda Daladiera robili wszystko, żeby nie wybuchła wojna. Zignorował remilitaryzację Nadrenii w marcu 1936, oraz przywrócenie w Rzeszy poboru do wojska zakazanego przez Traktat wersalski, a także rasistowskie ustawy w Niemczech.  Chamberlain po konferencji w Monachium, która formalnie potwierdziła rozbiór Czechosłowacji oznajmił: ”przywiozłem wam pokój na nasze czasy”. Rok później wybuchła wojna.

Kolejnym przykładem, kiedy niestety wybrano pokój, zamiast wojny jest wojna domowa w Rosji  (1917 – 1923). Bolszewicy byli w stanie wojny z: „Białymi Rosjanami”, Wielką Brytanią, Francją, USA, kanadą, Australią, Włochami, Finlandią, Japonią, Rumunią, Legionem czechosłowackim, II RP, Litwą, Łotwą, Estonią, itd., więc może określenie wojna domowa, nie do końca tutaj pasuje, chociaż, jak to powiedział  François Fénelon „Wszystkie wojny są wojnami domowymi, ponieważ wszyscy ludzie są braćmi.” Bolszewicy mieli przeciwko sobie prawie cały świat i mogliby zostać zmiażdżeni.

 Siły brytyjsko-francuskie wylądowały w Murmańsku 9 marca 1918r, po wzmocnieniu, w maju zajęły Półwysep Kola i posuwając się wzdłuż wybrzeża Morza Białego, w sierpniu zdobyły Archangielsk. 5 kwietnia 1919r. we Władywostoku wylądowały wojska japońskie i Amerykańskie. Na Syberii, dużą rolę w walkach z bolszewikami odgrywał korpus/legion czechosłowacki. w Odessie, w grudniu, został wysadzony desant wojsk francuskich, włoskich, rumuńskich, greckich i serbskich. w Sewastopolu wylądowały wojska brytyjskie i francuskie. w Batumi i Baku zostały wysadzone desanty wojsk brytyjskich. Z powodu powszechnej niechęci żołnierzy i opinii publicznej do interwencji, do Rosji nie wysłano jednak 12 doborowych dywizji francuskich, które według planów naczelnego dowództwa miały walczyć na pierwszej linii. W lipcu 1919 r. wojska Judenicza, uzbrojone przez Brytyjczyków, wsparte przez armię estońską, uderzyły na Piotrogród, zostały jednak odrzucone m.in. ze względu na brak pomocy militarnej ze strony Finlandii. Jedną z przyczyn zatrzymania Armii Ochotniczej pod Tułą w 1919r było zawarte w październiku, w Mikaszewiczach faktyczne zawieszenie broni między Polską a Rosją Sowiecką. Polskie władze sądziły w większości, że lepszą alternatywą dla kraju jest Rosja czerwona niż biała. Dzięki temu bolszewicy mogli przerzucić kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy w kluczowym momencie i uratować rewolucję. W październiku 1919 prezydent Czechosłowacji Masaryk zarządził wycofanie korpusu/legionu czechosłowackiego do kraju, przez co załamał się front syberyjski. Zachodnie potęgi były już zmęczone bezsensowną I wojną światową, a poza tym nie chciano płacić i umierać za jakiś tam Rosjan, więc podpisano pokój. Japonia była zainteresowana tylko ciągnięciem zysków z Syberii, a potem się wycofała. Nowopowstałe państwa narodowe miały na względzie tylko „swoje” dobro, więc też zdecydowały się na pokój. Mniejsza o tych „obcych”, którzy umierają za sowiecką granicą. Tak to jest jak politycy kierują się przede wszystkim racją stanu i interesem narodowym. Jakby koncepcja jednego państwa sprawiedliwego dla wszystkich była jakimś niezwykle skomplikowanym i trudnym do zrozumienia pomysłem. Ukraińcy bili się z Rosjanami, Polacy z Litwinami, Ukraińcami i Czechami, a na koniec i tak wszyscy trafili pod to samo czerwone jarzmo.

Po nastaniu pokoju, bolszewicy dokonali gigantycznych zbrodni, oraz przeprowadzili wielką rozbudowę sił militarnych.  W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat udało im się rozszerzyć komunizm na jedną trzecią świata i przy okazji zamordowali, w zależności od szacunków 90-210 milionów ludzi i zgnoili życie kolejnym setkom milionów.

Cz. 2 z 4

MJP
O mnie MJP

Nazywam się Michał Piekut, jestem katolikiem, rygorystą moralnym i uniwersalistą, dodatkowo popieram wolny rynek. Mam też stronę o nazwie Uniwersalizm Indywidualistyczny. https://www.facebook.com https://uniwersalizmindywidualistyczny.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura